A blokkban megismerkedhetünk a nagy sebességű optikai hálózatok technológiai újdonságaival, továbbá áttekintésre kerülnek az optikai szálak kapacitásának bővítési lehetőségei, illetve az adatsebességek további növelésére alkalmas megfontolások. Az aktív eszköz gyártók mellett a mérőműszer gyártóknak is kiemelt figyelmet kell szentelniük a fejlesztésekre annak érdekében, hogy a megnövekedett sebességekhez tartozó szabványok szerint képesek legyenek lemérni és hitelesíteni a hálózatokat, vagy ellenőrizni a szolgáltatás minőségét. Látni fogjuk, hogy a szintén bemutatásra kerülő mérési megoldásaink az említett nagy sebességű hálózatok tesztelését maradéktalanul teljesítik.

Belegondolt-e már, hogy 1 perc alatt mi minden történik az interneten? Amíg Ön ezt a blokkbemutatót olvassa, addig világszerte 701 389 Facebook bejelentkezés, 38 194 Instagram fényképfeltöltés történik, 2 780 000 Youtube videót kezdenek lejátszani, vagy éppen 2 400 000 Google keresést indítanak el. Hogy kik? A világ összes, 3 200 000 000 internetfelhasználója közül azok, akik éppen aktívan böngésznek. Az előbb említett számok talán még ép ésszel felfoghatóak, de a felhasználók által generált adatmennyiségeket számszerűsíteni szinte lehetetlen.

A felhasználói oldalon generálódott hatalmas adatmennyiségek, illetve a felhasználó által igényelt információk átvitele a hozzáférési és felhordó hálózatokon át, a gerinchálózatokon keresztül történik. A legnagyobb kapacitással és sebességgel szembeni igények természetesen a gerinchálózatokat érintik. Manapság teljesen természetes, ha egy nagy szolgáltató 80 csatornás, 100 Gbps sebességű DWDM technológiára épülő gerinchálózattal rendelkezik. Azonban még mindig nem értük el az optikai távközlésben alkalmazott technológiák sebességre vonatkozó maximumát. Látni fogjuk, hogy vonali oldalon 400 Gbps és 1T adatsebességeket már létező, kereskedelemben kapható eszközökkel el lehet érni, bizonyos kompromisszumok megkötése mellett. A sebességek növekedését egyrészt összetett optikai modulációkkal, másrészt pedig az optikai távközlésben alkalmazott spektrum újra osztásával lehet elérni. Ez a sebességnövekedés a vonali oldal mellett a kliens oldalon szintén megfigyelhető.

Mint minden hálózatot, a nagy adatsebességű optikai gerinchálózatokat is mérni szükséges. Kizárólag mérések útján tudunk meggyőződni arról, hogy a szolgáltatásunk minősége az előírtak szerint alakul. A blokkban több olyan eszköz is szerepel, melyek kiválóan alkalmasak erre a feladatra.

A távközlésben tapasztalt sebesség növekedés az élet egész más területein is megfigyelhető. Termelő eszközeink sebességét növelve termelésünket is felgyorsíthatjuk. Különösen igaz ez például egy optikai szálhegesztő esetében, főleg, ha az eszköz kiegészítő, hatékonyságot növelő funkciókkal is el van látva.

Ha kíváncsi mi lehet a lepel alatt, hallgassa meg a blokkban szereplő előadásainkat!

Az equicomferencia 2017 weboldalát itt éri el.