Szakmai cikkünk első részében megismerkedtünk az Ipari Ethernetre jellemző környezettel és alapvető mérési paraméterekkel. Most folytatnánk a sorozatot a mérési metódusok és adapterek bemutatásával.
A mai ipari alkalmazásoknak olyan nagy sebességű linkekre van szüksége, amelyek képesek ellenállni a mechanikai igénybevételnek, rázkódásnak, víznek és szennyező anyagoknak, a motorok és ipari gépek által keltett elektromágneses zajoknak, nagy hőmérséklet változásnak. Ezt az Industrial Ethernet környezetet a TIA szabványügyi hivatal a TIA-1005-A, az ISO pedig a ISO11801-es szabványban definiálja pontosan.
Az ipari hálózatoknál elengedhetetlenül fontos a linkek dokumentálása és minősítése, hiszen a zord környezetben más és más típusú csatlakozókat és kábelezést használunk. A DSX sorozatú kábelanalizátorok képesek a TIA-568, TIA-1005 és ISO 11801 szabványokban meghatározott összes paramétert mérni és minősíteni, legyen szó M12D, M12X vagy RJ45 csatlakozóval szerelt linkekről. A minősítéssel biztosak lehetünk benne, hogy az EtherNet/IP, PROFINET? vagy Modbus TCP? protokollokat használó hálózatunkon hibamentes lesz a kommunikáció a frekvenicaváltók, PLC-k és egyéb aktív eszközök között.
Ipari Ethernet mérési metódusok
Mielőtt belevetjük magunkat a műszer beállításába és a mérésbe, vessünk egy pillantást az alábbi ábrára, hogy egyértelművé váljon, melyik méréshez melyik adapterre lesz szükségünk. Az első és utolsó csatlakozót attól függően kell mérnünk, hogy milyen szabvány szerint szeretnénk hitelesíteni a linkünket:
- Permanent Link: mérjük (Permanent Link adapter)
- Channel: NEM mérjük (Channel adapter)
- End to End: mérjük (M12D, M12X vagy Patch cord adapter)
Abban az esetben, ha terepen szerelt csatlakozókat használunk, akkor nem tudjuk, hogy milyen minőségű szerelést végeztünk és nem ismerjük a csatlakozónk kulcsfontosságú paramétereit sem (pl. NEXT). Az ISO szabványügyi hivatal által kidolgozott ISO 11801-3 szabványban jelent meg az End to End mérési metódus, melynek alapján mérni kell a csatlakozók paramétereit is, valamint tartalmaz limitet arra vonatkozóan, hogy mennyire kell ellenállnia a kábelnek az elektromágneses zavarokkal szemben (E1, E2 vagy E3 szint).
M12-es adapterek
Két típusú M12-es channel adapter létezik a DSX sorozathoz: az M12D (4 pos) és az M12X (8 pos) modell. Ezeket együtt használva a DSX analizátorral olyan megoldást kapunk, ami teljes mértékben megfelel a szabványoknak. Az M12D csatlakozók teljesítik a TIA Cat 5e vagy ISO Class D követelményeit, így a linkünk képes lesz 10/100BASE-TX sebességre 100 méterig. Az M12X adapter pedig megfelel a TIA Cat 6/6A vagy ISO Class-FA szabványnak. Az adapterek támogatásához a DSX szoftververziójának minimum 6.1-nek kell lennie. A frissítés menetéről és az firmware újdonságairól itt talál bővebb információkat.
End to End vagy Channel mérés M12 adapterekkel: Egy pár M12 Channel adapterrel (D vagy X) könnyen minősíthetjük a teljes linket a DSX analizátoron és a távolvégi eszközön. Vegyük figyelembe, hogy a Channel mérés esetén a szabvány szerint nem kell mérni az első és utolsó csatlakozót, míg az End to End tesztnél már igen.
Patch kábel mérés: Egyedülállóan a DSX-CHA021 (M12D) és a DSX-CHA-M12-X-S (M12X) Channel adapterek képesek Patch kábelek mérésére is! Amennyiben ezt a szabványt választjuk ki, a DSX-5000 más referenciaértékekkel mér és ? ahogy a patch kábel mérési szabvány megkívánja ? leméri a csatlakozókat is. Az adapterek ezen tulajdonsága miatt, könnyedén tudunk olyan kábeleket is mérni, amiket a terepen szereltünk! Abban az esetben, ha hibrid patch kábeleket használunk, az RJ45-ös oldalra már a DSX-PC5E/DSX-PC6 Patch Cord adapterre lesz szükségünk attól függően, hogy milyen kategóriájú kábelt és csatlakozót használtunk fel.
A End to End mérés beállítása a DSX-en
A DSX sorozatú kábelanalizátorok a megfelelő adapterekkel képesek tesztelni és minősíteni a linkeket akár végpontól végpontig (End to End). A Fluke Networks által készített kiválasztási segédletet használva, gyorsan és egyszerűen kaphatunk olyan segítséget, amely lépésről-lépésre végigvezet bennünket a műszerbeállításon.
Ugyanazt a kábelt mérjünk az ISO Class E 11801 E1 és E3 szabvány szerint, de a TCL paraméter már az E3-as szabványban sokkal szigorúbb, így azon megbukik.
Egy egyszerű kábelteszterrel elvégzett vizsgálattal csupán a huzaltérképet látjuk, de nem tudjuk meg, hogy a kábel milyen sávszélességre képes vagy éppen mennyire áll ellen az elektromágneses zavaroknak (EMI). A Fluke Networks 1993 óta gyárt hitelesítő és minősítő mérműszereket, és a DSX sorozatú digitális kábelanalizátorok képviselik a legnagyobb tudású fizikai réteget (Layer1) tesztelő eszközöket, melyekkel nem csupán a hibát, hanem annak helyét és típusát is könnyedén meg lehet határozni.