A mai „rohanó” világban szinte már természetes, hogy minden sikeres technológia nagyon gyorsan továbbfejlődik, a vezeték nélküli eszközök száma évről-évre rohamosan nő, ami jól látszódik azon is, hogy megváltoztak a böngészési szokásaink. 2017-ben több mobil eszköz volt online, mint asztali számítógép, melyek közül mindegyik valamelyik vezeték nélküli technológiával érte el a hálózatot. A mobil eszközöket leggyakrabban kiszolgáló vezeték nélküli szabványok és AccessPoint-ok fejlődése is évek óta töretlen, de nem szabad megfelejtkeznünk arról sem, hogy az új AP-ket a meglévő hálózati infrastruktúrába kell integrálni.

Az NBASE-T szervezet által kidolgozott IEEE 802.3bz néven megjelent szabvány definiálja a 2.5 Gbps sebességet Cat5e és az 5 Gbps sebességet Cat 6 kábelezésen 100 méteres linken, de bizonyos esetekben a Cat 5e kábelezésen megvalósítható akár az 5 Gbps sebesség is.

A 2.5/5GBASE-T igényét elsősorban a 802.11ac szabványt támogató AP-k elterjedése váltotta ki viszont az új szabvány megjelenése miatt nem szükséges lecserélni a meglévő Cat 5e és Cat 6 kábelezést. A legtöbb strukturált rendszer viszont az évek során fejlődik, átalakul, bővül, így a rendszerben meglévő kábelek sem egyformák. Mielőtt nekiállunk a telepítésnek nem árt tudni, hogy a meglévő kábeleink teljesítik-e a 2.5/5GBASE-T által támasztott követelményeket.

Miért volt szükség új szabványra?

A vállalati környezetek strukturált hálózatának 80%-a Category 5e (100 MHz) vagy Category 6 (250 MHz) kábeltípust használ. Mind a két kategória teljesíti az 1000 Mbps sebesség által támasztott követelményeket, ami a legtöbb irodai végpont igényeit tökéletesen kiszolgálja. A 802.11ac Wi-Fi szabvány első generációs eszközei (Wave 1) gigabites interfésszel jelentek meg, így a meglévő infrastruktúrába gond nélkül lehetett őket telepíteni. A vezeték nélküli kliensek számának gyors növekedésével és a felhasználói szokások változásával (pl. video streaming Wi-Fi-n) a gigabites sebesség már nem elég, ezért a második generációs eszközök (Wave 2) kiszolgálásához még nagyobb sebességre van szükség.

Ahhoz, hogy a Category 5e és 6 kábelek megfeleljenek a Wave 2 802.11ac Wi-Fi-s eszközök által támasztott igényeknek, a 802.3bz szabványt úgy alkották meg, hogy a 10GBASE-T szabvány kódolását vették alapul és „csupán” az átviteli frekvenciákat felezték (5GBASE-T, 200 MHz) vagy negyedelték (2.5GBASE-T, 100 MHz). A szabvány természetesen kiterjed a teljes PoE támogatásra is beleértve a PoE+ (Type 2)-t  és – a hamarosan érkező – 4 érpáras PoE (Type 3)-t is, hogy a nagy sebességű AP-k tápellátása se legyen probléma.

Az új kódolásnak köszönhetően nagyobb átvitelre képesek a meglévő kábeleink.

Átviteli szabvány Kábel kategória Átviteli frekvencia Mérés felső határa
1GBASE-T Category 5e 62.5 MHz 100 MHz
2.5GBASE-T Category 5e 100 MHz 100 MHz
5GBASE-T Category 6 200 MHz 250 MHz
10GBASE-T Category 6A 400 MHz 500 MHz

Mitől függ, hogy tudja-e a kábel?

A 2.5GBASE-T és 5GBASE-T szabványokban az idegen áthallás a legfontosabb korlátozó tényező, de a Category 5e és Category 6 szabvány nem tartalmaz erre vonatkozó utalást. Ezt a hiányt pótolva jelent meg a TIA TSB-5021 és ISO/IEC TR 11801-9904 előírás, amivel meg tudjuk határozni, hogy a meglévő Category 5e és 6 kábelezés megfelel-e a célnak. Ezekben a leírásokban meghatározzák a 100 MHz feletti frekvenciákat Category 5e esetében az 5GBASE-T támogatásához, valamint a legfőbb kábelparamétereket (beiktatási csillapítás, reflexió, NEXT) és az idegen áthallást.

A 2.5/5GBASE-T alkalmazások támogatásához az idegen áthallás mértéke az ALSNR (Alien Limited Signal to Noise Ratio) formulával határozható meg. ALSNR értéke a beiktatási csillapítás, az ANEXT (alien near-end crosstalk) és az AFEXT (alien far-end crosstalk) értékekből kalkulálható.

Köztudott, hogy a kötegekbe rendezett hosszú kábelszakaszokon jellemző az idegen áthallási hibák megjelenése. Ahhoz, hogy ezeket a kábeleket megtaláljuk, át kell nézni a kábelkötegeket, a tervrajzokat és a mérési jegyzőkönyveket. Az alábbi táblázat egy jó kiindulási pont ahhoz, hogy fel tudjuk mérni az ALSNR kockázatát hálózatunkban. Itt hálálja meg a munkánkat egy jól elkészített hálózati dokumentáció, a mérési jegyzőkönyveket a hossz alapján sorba rendezve gyorsan kiszűrhetők az érintett szakaszok.

0 m <= kötegelt kábelszakasz hossza <= 50 m Category 5e Category 6 Category 6A
2.5GBASE-T Biztosított
5GBASE-T Biztosított
50 m <= kötegelt kábelszakasz hossza <= 75 m Category 5e Category 6 Category 6A
2.5GBASE-T Biztosított
5GBASE-T Biztosított
75 m <= kötegelt kábelszakasz hossza <= 100 m Category 5e Category 6 Category 6A
2.5GBASE-T Biztosított
5GBASE-T Biztosított
ALSNR kockázata Magas Közepes Alacsony

Ha biztosra akarunk menni, teszteljük a meglévő hálózatunkat!

Azok a linkek, melyek már hitelesítve vannak, nagy valószínűséggel gond nélkül támogatják a 2.5 és 5GBASE-T alkalmazás szabványokat, de csak a mérés ad biztos eredményt. A Fluke Networks DSX digitális kábel-analizátor sorozat  már tartalmazza ezeket a szabványokat és kevesebb, mint 10 másodperc alatt megkapjuk az eredményt.

Egy hosszabb kötegelt Category 5e vagy Category 6 kábelszakasz, már nem megy át a teszten a rossz ALSNR érték miatt. Egy problémás szakaszon célszerű szétbontani a kábelköteget főleg a patch paneleknél, hiszen az adók közelében legnagyobb az áthallás. Másik lehetőség, hogy a patch kábeleket (Category 5e és 6) cseréljük árnyékoltra vagy Category 6A-ra. Amennyiben lehetséges, próbáljuk meg a 2.5/5GBASE-T linkek hosszát 50 m alatt tartani, valamint a patch panelen olyan portokat válasszunk, amelyek nem szomszédosak egymással.

Bármelyik megoldás mellett is döntünk, egy DSX analizátorral elvégzett mérés legyen az utolsó lépés!